TUROSK


Şengezener 100. Yıl Rallisi'nde Sınıf 3 de Birinci Oldu...

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı 16-17 Mayıs tarihlerinde 100. Yıl anısına Çanakkale’de düzenlendi. Pilotların ve yarış tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği rallide 2 gün boyunca nefes kesen mücadelelere ve rengarenk görüntülere sahne oldu. 60 otomobilin yarıştığı rallide 120 sporcu iki gün boyunca ter döktü. Pilotlar Bayramiç ve Çan bölgesindeki 8.70 km.lik Yahya Çavuş, 14.75 km.lik 57.Alay ve 16.20 km.lik Nezahat Onbaşı etaplarını üçer kez geçerek parkuru tamamladı.

Opel Türkiye ve Yatsan sponsorluğun da yarışan 2014 Türkiye Tırmanma K4 Şampiyonu Taner Şengezener yarışa hızlı başladı, ilk iki etap sonunda hem sınıf 3 hem de iki çekerler de liderliği ele aldı. Fakat 3'üncü etabın çok bozulmasından dolayı aracının ayarlarında sorun yaşayan Şengezener, iki çeker liderliğini kaptırıp sınıf birinciliğini yarış sonuna kadar korumayı başardı. İlk yarış olan Ege Rallisi'nde puan kaybeden Taner Şengezener ile kopilotu Bora Yılmaz Çanakkale'de sınıf 3’de lider olarak finişe ulaştılar ve şampiyona içinde çok değerli puanları hanelerine yazdılar. Sınıf 4 ve genel klasmanı Castrol Ford Turkey Team’den Murat Bostancı - Onur Vatansever kazanırken, iki çeker ve sınıf 2’de birincilik kupasını Buğra Banaz - Burak Erdener ikilisi kaldırdı. N 4 klasmanınıda Ümit Erdim - Şener Güray birinci olurken,bayanlar birinciside Burcu Çetinkaya - Nehir Yılmaz ikilisi oldu.

Çanakkale halkının büyük ilgi gösterdiği ralli, Özgürlük Parkı'nda sona erdi ve sporcular ödüllerini büyük bir çoşkuyla aldılar. Kupa ödül törenine Çanakkale Belediye Başkanvekili Celal Karakaş, Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale Gençlik ve spor İl Müdürü Nüammer Uslu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker’in yanı sıra çok sayıda otomobil tutkunu katıldı. Opel Türkiye ve Yatsan sponsorluğun da yarışan Şengezener - Yılmaz ikiliside ödül törenin de Çanakkale Şehitleri anısına kazandıkları kupalarını kaldırdılar. Taner Şengezener yaptığı açıklamada, 100 yıl sonra tarihi bir anı yaşadıkları Çanakkale'de düzenlenen bu yarış da sınıf birinciliğini kazandıkları için çok mutlu olduklarını ve bu güzel bir organizasyona, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.